491975321006011 FB domain verif
top of page

Letní láska je ta lněná


Teplé dny přicházejí a s nimi i letní outfity z materiálů, které nám slibují zabezpečit v létě dokonalý komfort. Lehké rozevláté šaty, sukně, halenky a kalhoty k létu neodmyslitelně patří.

K nejlepším materiálům na léto patří ty přírodního původu a právě len je jednou z tkanin, která vždy obstála ve zkoušce času a odolala módním vrtochům. Má své stálé místo v každém letním šatníku zejména v posledních letech.

Jaká je historie lenu u nás?

V Československu byl len významnou zemědělskou plodinou hlavně za první republiky kdy došlo k největšímu rozmachu pěstování lnu a to v roce 1925, kdy bylo oseto 24 731 hektarů. K rozvoji pěstování lnu došlo i po druhé světové válce. Počátkem devadesátých let 20. století se ale vlivem otvírání se trhu západní Evropě a vlivem nerovných podmínek v zemědělství plocha pěstovaného lnu neustále snižovala. Došlo k útlumu domácí textilní výroby, k snížení ceny lnu na světových trzích, pro pěstitele byl po vstupu do Evropské unie i méně výhodný dotační systém.

V roce 2009 bylo oseto v ČR lnem pouze 150 hektarů. Dnes je o přírodní, lokálně pěstované materiály zase zájem, ale českého lnu je málo. V současné době se pěstováním lnu v Česku zabývá pouze několik málo zemědělských nadšenců. Výrobci lněného zboží dovážejí většinou suroviny z jiných evropských zemí nebo z Číny.


Len je vhodný hlavně pro milovnice přírodních materiálů a vyhledávají ho nositelky ležérní a sportovní módy. Důvodem je nejen struktura ale i barva přírodního, nebarveného lenového vlákna, které působí jemně, tlumeně a neutrálně.

Jeho velikou výhodou je, že je přirozeně antibakteriální a 100% přírodní. Je vhodný pro alergiky, neelektrizuje a nepřitahuje prach. Má výborné termoregulační vlastnosti. Je prodyšný, dobře odvádí teplo a vlhkost, v létě chladí a v zimě hřeje. Lenové vlákno je pevné a odolné proti oděru.

I když je len na dotek tvrdší, praním postupně měkne a stává se příjemně poddejným. Lněné vlákno stárne pomalu a proto Vám oblečení z tohoto materiálu bude přinášet užitek dlouhou dobu.


Údržba lenového oblečení je nenáročná, pereme ho při teplotě 40 stupňů. Problém může být náchylnost vláken ke zlomení (proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky). Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost, ale ta k ležérnímu lněnému oblečení prostě patří. Je to jeho přirozená nedokonalost, kterou se tento přírodní materiál vyznačuje.


Skoro v každém módním řetězci se v současnosti dají najít lněné šaty, kalhoty, topy nebo sukně.

Málokdy jsou tedy ze 100% lnu, ale mají alespoň jeho příměs. V obchodech většinou najdeme lněné oblečení s příměsí viskozy nebo bavlny. Len s viskozou je skutečně příjemným, pevným materiálem, který je vhodný na každodenní nošení. Vybere si opravdu každá z vás...


Tady jsou mé tipy na lněné kousky pro každý tip postavy...


Růžové pastelové šaty: www.loveandconfuse.com

Béžové midi šaty: www. asos.com

Zavinovací halenka a kalhoty: www.zara.com

Já mám na sobě lněné kalhoty ve světle fialové barvě z minuloroční kolekce Pietro Filipi

.

www.pietro-filipi.com

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
    bottom of page