491975321006011 FB domain verif
top of page

Ako nájsť svoj štýl v 10-tich krokoch v roku 2021

Každý z nás je originál. Preto je dôležité poznať seba, svoje telo i naše prednosti a slabiny.

Ako prehlásil slávny anglický šľachtic sir Francis Bacon „V poznaní je moc“ a čím viac informácií o sebe vieme, tým viac dokážeme využiť svoj potenciál v akejkoľvek oblasti nášho života.


Váš štýl je Vaším poznávacím znamením, vyjadrením Vašej osobnosti. Je súčasťou Vášho životného štýlu. Ľudia sú vizuálne tvory a už počas prvých piatich sekúnd si o Vás urobia obraz. Začať pracovať na svojom štýle alebo postupne ho tvoriť je skvelou cestou k tomu, ako sa cítiť dobre a zapôsobiť na svoje okolie.

A práve nový rok je vždy skvelou príležitosťou ako tento zámer zrealizovať. Napriek výzvam, ktorými v tomto zložitom období prechádzame, nosíme v sebe každý svoju vlastnú cestu a najlepšie je kráčať práve po nej.


Týchto 10 krokov vám ukáže čo všetko sa skrýva pod pojmom štýl a pomôže vám identifikovať ten Váš.


1. Postava


Je veľmi dôležitým faktorom pri vytváraní štýlu. Len vtedy keď poznáte typ Vašej postavy, si viete kúpiť to správne oblečenie, ktoré zvýrazní vaše prednosti a zamaskuje prípadné nedostatky. Zároveň budete vedieť vytvoriť proporčne vyvážený outfit tak, aby ste sa priblížili Vašej vytúženej postave. Podľa typu postavy, či je typ postavy jablko, obdĺžnik, ovál, hruška, trojuholník, štíhla či objemnejšia postava, sa tiež určujú farby a vzory.


2. Osobnosť


Ako by ste popísali svoju osobnosť niekoľkými slovami? Máte pocit, že váš štýl odráža vašu osobnosť?

Prezrite si rôzne štýly. Ktoré Vás najviac oslovujú? Klasický, romantický, športový, ležérny mestský alebo extravagantný štýl? Tiahne Vás to k minimalizmu alebo máte rada kreatívny chaos? Krása vychádza z vnútra, preto počúvajte samu seba a svoj inštinkt.3. Povolanie


je ďalším dôležitým faktorom. Prispôsobte oblečenie svojmu životnému štýlu. Načrtnite si rolu, v ktorej ste najčastejšie na papier a k rolám pripojte kúsky oblečenia, ktoré pri nich najčastejšie a hlavne najradšej nosíte.


Príklady rolí:

  • Som personalistka a do práce najčastejšie nosím čierne nohavice alebo tmavé džíny, k tomu top alebo bielu košeľu a sako. Rada nosím aj puzdrové šaty so svetríkom alebo blúzku s pohodlnou sukňou po kolená.

  • Som mamička a psičkárka a najradšej si obliekam voľné dlhšie tričká, legíny, džíny, mikiny s kapucňou a koženú bundu alebo trenčkot.

  • Som lektorka jogy a na cvičenie najradšej nosím legíny, tielka a tričká, v ktorých sa cítim pohodlne a dobre mi sedia.

Sami vidíte, že pre niektoré roly sa voľby oblečenia krížia. Napríklad jogu môžete cvičiť v rovnakých legínach, ktoré nosíte na prechádzky so psom, a v tielku, ktoré si sem-tam oblečiete do práce pod sako. Vďaka týmto kríženiam sa váš šatník krásne zmrští na veci, ktoré budete naozaj nosiť a hlavne budete vždy vedieť, po čom siahnuť. Pri výbere štýlu oblečenia zohľadňujte aj to, na akú príležitosť ho budete využívať. Nevynakladajte zbytočné peniaze a energiu na oblečenie, ktoré nebudete nosiť.


4. Farby

majú tiež veľký vplyv na Váš štýl. Ktoré farby Vám robia radosť? Všimnite si, ako sa cítite, keď nosíte určité farby. Viete ktoré farby sa hodia Vašej pleti? Sú to skôr studené alebo teplé farby? Veľa závisí aj od toho, kde (na akú časť tela) dané farby umiestnite.

Urobte si test a prikladajte si jednotlivé farebné kúsky oblečenia k Vašej tvári. Pokiaľ sa v nich Vaša tvár rozžiari a dodá Vám živosť a energiu, je to tá správna farba. Ak v súčasnom štýle nenosíte veľa farieb, skúste experimentovať a na začiatok pridať Vášmu outfitu farbu v podobe farebnej kabelky alebo šatky. Pokiaľ si s farbami vôbec neviete rady využite služby profesionála, ktorý vám poradí.


5. Štýlová inšpirácia


Sociálne siete sú v tomto najlepším spôsobom ako začať. Zadajte do vyhľadávača na Instagrame alebo Pintereste slovo „style icon“ alebo „módna ikona“ a pustite sa do toho. Ukladajte si, čo sa vám zapáči, vracajte sa k tomu a hľadajte nové námety. Môžete si pomôcť aj módnymi časopismi a katalógmi s oblečením. Vystrihujte všetko, čo by sa Vám na Vás páčilo a myslíte si, že by vám pristalo. Všetky výstrižky si potom vytrieďte na tie naozaj top kúsky a vytvorte si z nich svoj vlastný moodboard. Usporiadate si tak na jednom mieste svoje obľúbené strihy, ale hlavne farby, z ktorých si môžete vytvoriť vlastnú škálu hlavných a tzv. doplnkových odtieňov a tých sa do budúcnosti držať.

6. Analýza šatníku


Než začnete ladiť svoj nový dokonalý šatník, je z neho potrebné vytriediť veci, ktoré nenosíte. Zahoďte sentiment a zbavte sa všetkého, čo je poznačené zubom času. (ošúchané, odraté, roztrhnuté, vyblednuté farby…). Vyskúšajte si jednotlivé kusy oblečenia a uistite sa v tom, že Vám naozaj sedia. Aké farby vo vašom šatníku prevládajú? Aké strihy a materiály? A aké vzory?

Naopak, ktoré kúsky ste na sebe nemali celé mesiace, lebo sa vám nepáči ich farba / strih / materiál? V ktorých kúskoch sa neustále upravujete a necítite sa v nich sebaisto? Aký je váš obľúbený outfit, v ktorom sa cítite výborne? To sú všetko veci, ktoré vám dokážu ukázať smer. Keď už máte v skrini len svoje obľúbené kúsky, môžete postúpiť ďalej a vytvoriť si šatník, ktorý budete mať rada. Ak si neviete rady, nebojte sa vyhľadať aj profesionálneho stylistu, ktorý Vám veľmi pomôže.


7. Odfoťte si svoje najlepšie outfity


Odfoťte sa v jednotlivých kompletných “outfitoch”, v ktorých sa cítite dobre. Potom si môžete každý večer v albume “zalistovať” a rozhodnúť sa, čo si ráno oblečiete. Takto si môžete v mobile vytvoriť nový inšpiratívny priečinok, kde si všetky outfity budete navzájom porovnávať a nakoniec vyberiete tie, ktoré vám pristanú najviac. To Vám ďalej pomôže pri vytváraní Vášho štýlu a vyhnete sa chybám pri nakupovaní.


8. Všimnite si, čo sa Vám v skrini opakuje


Keď máte v skrini šesť bielych blúzok a päť čiernych sukní znamená to, že tieto kúsky si vyberáte vždy, keď sa chcete cítiť príjemne a sebavedomo. Experimentujte preto s podobnými kúskami ale skúste ich vyberať tak, aby boli niečím iné. Môže to byť zaujímavý detail, dĺžka, strih, materiál alebo vzor. Skúste si na blúzku pripnúť výraznú brošňu alebo oživte bielu košeľu farebnou šatkou. Nebojte sa toho, že budete nudná, pretože tie červené šaty, čo máte v skrini si oblečiete aj tak len dvakrát a nakoniec siahnete po obľúbenej klasike.


9. Štýlové detaily


Čo robí váš štýl naozaj tým vašim sú tie malé detaily, s ktorými si vás ľudia spoja. Niekto miluje klobúky a rôzne iné pokrývky hlavy, ktoré sú jeho poznávacím znamením, iný zase šperky. Vy však môžete svoj štýl dotvoriť aj výrazným rúžom, dioptrickými okuliarmi, manikúrou, topánkami, ktoré budú pre vás typické, výraznými náušnicami a pod.
10. Užite si proces hľadania vlastného jedinečného štýlu a ukážte ho svetu. Ak nemáte v šatníku dosť vecí, alebo doplnkov na to, aby ste skúšali rôzne obmeny, zájdite až to bude možné do obchodov. Skúšajte oblečenie a doplnky v obchode, kombinujte ich s tým, čo máte na sebe a robte si fotografie.


Zvedavosť, hravosť a odvaha nech Vás vedú cestou tvorby Vašej novej identity! :-)192 zobrazení

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
    bottom of page